Aktualności

Cała Polska czyta dzieciom, a rodzice Tygryskom

c Akcja, która ma na celu popularyzowanie czytania dzieciom trwa nadal i w naszym przedszkolu od czasu do czasu goszczą kolejni rodzice. Grupie Tygrysków czytała mama Mikołaja, mama Dominiki, mama Kornelii oraz mama Vincenta. Wśród lektur znalazły się między innymi opowieści o sympatycznym Tupciu Chrupciu, Kici Koci czy o Zaplątanych. Dziękujemy serdecznie mamom za wizytę w przedszkolu i za wspólnie spędzony czas.
05-02-2020 / Anna Janczak-Prugar

Tygryski na lekcji w bibliotece

b Tygryski uczestniczyły ostatnio w lekcji w Bibliotece Publicznej, podczas której oprócz słuchania tekstu czytanego miały również miejsce zabawy z chustą animacyjną. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną o tematyce zimowej. Taka forma zajęć z pewnością zachęci najmłodszych czytelników do częstszego sięgania po książkę.
04-02-2020 / Anna Janczak-Prugar

Dzień pieczenia w grupie Tygrysków

c W grupie Tygrysków w Dniu pieczenia dzieci z małą pomocą pań wykonały owsiane ciasteczka. Była to doskonała okazja do kształtowania u dzieci samodzielności, ale również do omówienia treści dotyczących zdrowego odżywiania. Ciasteczka choć to słodycze były bardzo zdrowe. Wśród składników oprócz płatków owsianych znalazły się również suszone śliwki i mąka razowa. Wykonane własnoręcznie smakowały wyśmienicie i szybko znikały z talerza.
04-02-2020 / Anna Janczak-Prugar

Kreatywne zabawy klockami konstrukcyjnymi.

w Klocki, popularnie zwane „słomkami”, wspierają rozwój kreatywności dzieci, uczą logicznego myślenia, a przede wszystkim dają możliwość tworzenia dużych przestrzennych konstrukcji. Do klocków dołączona jest instrukcja z propozycjami budowli. Warto jednak pozwalać i zachęcać dzieci do eksperymentowania z klockami i projektowania własnych konstrukcji. Nie inaczej jest każdego poranka, kiedy dzieci młodsze i starsze mają sposobność wspólnej zabawy. Zazwyczaj klockami zaczynają bawić się dzieci starsze tworząc kompozycje według instrukcji lub własne. Dzieci młodsze chętnie naśladują starszaki i szybko dołączają do zabawy. Obserwacja dzieci w takim działaniu dostarcza wielu informacji o ich rozwoju, a także daje poczucie satysfakcji z możliwości tworzenia dzieciom warunków do wspólnej nauki przez zabawę. Taka organizacja zabaw porannych sprzyja nie tylko rozwojowi kreatywności dzieci, ale przede wszystkim adaptacji dzieci młodszych, które chętniej rozstają się z rodzicami, kiedy widzą, że w sali dzieje się coś ciekawego. W galerii zamieszczamy zdjęcia wspólnych zabaw porannych klockami konstrukcyjnymi. Można tam zobaczyć: drabinkę aż do sufitu, domek w którym można zamieszkać, lupę, pająka, pojazdy …, a przede wszystkim bardzo zaangażowanych w zabawie małych i dużych przedszkolaków.
29-01-2020 / Wiesława Mądrowska

Dzień wiedzy o pingwinach

s Zorganizowany w zeszłym tygodniu Dzień wiedzy o pingwinach był dobrą okazją do kształtowania u dzieci rozmaitych umiejętności. Zabawy proponowane w tym dniu miały na celu między innymi doskonalenie umiejętności matematycznych związanych z przeliczaniem elementów i układaniem rytmów. Dzieci uczestniczyły też w ciekawych zabawach ruchowych i wykonywały prace plastyczne oraz oglądały filmy dokumentalne o życiu pingwinów.
29-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Dzień Babci i Dziadka

s W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Rodzinne spotkania potrwają w naszym przedszkolu do czwartku 23 stycznia. Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia zdrowia, uśmiechu i wielu szczęśliwych chwil z wnukami. Przedszkolaki z każdej grupy zapraszają swoich Dziadków i swoje Babcie tym razem nie tylko na tradycyjne programy artystyczne, ale i do wspólnej zabawy. Dziadkowie mogą doświadczyć jak bawią się na co dzień w przedszkolu ich wnukowie. Dzieci wraz z paniami proponują tańce z Dziadkami i Babciami, wspólne zabawy z chustą animacyjną, zagadki i inne często zaskakujące formy zabaw. Zdjęcia w poszczególnych galeriach.
20-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Dzień Kubusia Puchatka

s W nawiązaniu do nazw grup w naszym przedszkolu, w piątek 17 stycznia obchodzony był Dzień Kubusia Puchatka. Świętowały więc wszystkie Maleństwa, Sówki, Kangurki, Puchatki, Tygryski i Króliczki. W każdej grupie zajęcia i zabawy tematycznie związane były z sympatycznym misiem i jego przyjaciółmi.
W grupie Maleństw w zajęcia i zabawy wpleciona została opowieść o urodzinach Kubusia Puchatka. Nasze najmłodsze pociechy układały puchatkowe puzzle oraz brały udział w konkurencjach z krzesełkami i balonikiem.
Sówki wybrały się do Stumilowego Lasu w towarzystwie Kubusia Puchatka, Prosiaczka i Tygryska. W tej roli niezawodne ciocie. Dzielne czterolatki uczestniczyły w zabawach ruchowych i zabawach z elementami ćwiczeń logopedycznych, układały puzzle oraz wykonały pracę plastyczną.
Kangurki również gościły w tym dniu bajkowych bohaterów (ciocia Marcelina wcieliła się dziś aż w trzy postacie), brały udział w zabawach ruchowych, układały w całość pocięty obrazek z wykorzystaniem metody I. Majchrzak, czyli Odimiennej metody nauki czytania oraz próbowały miodu - przysmaku wszystkich misiów.
Puchatki podążając za śladami pozostawionymi w całym przedszkolu przez Kubusia Puchatka, wykonały szereg zadań. W nagrodę dostały odznaki. Dzięki uprzejmości Rodziców Jasia z grupy Puchatków oraz Hani z grupy Króliczków mogły spróbować miodu prosto z pasieki na prawdziwym miodowym plastrze.
Tygryski oprócz udziału w wesołych zabawach w kole z udziałem nauczyciela, słuchały Kubusiowych opowieści i doskonaliły umiejętność wycinania podczas wykonywania masek. Dowiedziały się również skąd się bierze miód.
W grupie Króliczków natomiast Dzień Kubusia Puchatka rozpoczął się jak co dzień od zabaw z wykorzystaniem Odimiennej metody nauki czytania, którym towarzyszyli przyjaciele ze Stumilowego lasu. Pozostała część dnia zorganizowana została pod hasłem zabaw matematycznych z elementami robotyki.
20-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Styczniowy koncert muzyczny

k Tematem przewodnim styczniowego koncertu w wykonaniu artystów z Filharmonii Koszalińskiej był głos. Dzieci mogły dowiedzieć się jakie rozróżniamy głosy męskie i żeńskie oraz wypróbować jakie są możliwości głosu podczas ćwiczeń emisyjnych i dykcyjnych. W zabawy muzyczne wplecione zostały wiersze J. Tuwima "O panu Tralalińskim", " Spóźnionym słowiku" i oraz fragment wiersza J. Brzechwy o "Pchle Szachrajce". Wesołym historiom towarzyszył flet poprzeczny oraz pianino.
20-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Roboty na zajęciach u Kangurków

r W bieżącym roku szkolnym rozpoczęły się zajęcia z robotyki, czyli z nauki programowania robotów typu Ozobot. Programują nawet czterolatki. Kangurkom bardzo podobały się zabawy w układanie trasy, a potem testowanie, jak pokona ją robot. Pierwsze zajęcia wprowadzające dzieci w świat programowania były dla nich niezwykle fascynujące, zadziwiające, ale jednocześnie dały im wiele satysfakcji i radości. Kolejne zajęcia zarówno w grupie Kangurków, jak i w pozostałych grupach odbywać się będą w małych zespołach zgodnie z rozkładem tygodniowym.
16-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Zajęcia matematyczne i eksperymenty w grupie Króliczków

m Matematykę lubi chyba każdy Króliczek. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu, a ich forma jest za każdym razem inna. Pani Kamila stara się uatrakcyjnić dzieciom sposób przyswajania wiedzy i proponuje im zabawy bazujące na eksperymentach, organizuje wycieczki, przygotowuje łamigłówki. W ostatnim czasie odbyły się zajęcia, na których dzieci rozwiązywały sudoku, poznawały i segregowały monety. Podstawową metodą pracy z dziećmi w naszym przedszkolu jest zabawa oraz zajęcia matematyczne metodą E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Przykładem tych ostatnich były zajęcia "Potrafię wysłać wiadomość". Korzystając ze zbliżającego się święta dzieci przygotowały zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka, zaadresowały koperty i wybrały się na pocztę, żeby wysłać wiadomość do Dziadków. Celem zajęć było ustalenie czynności, tak by osiągnać cel, poznanie pojęć: nadawca, odbiorca, zapisanie wiadomości w czytelny sposób oraz poznanie sposobu wysyłania wiadomości pocztą.

Króliczki lubią też eksperymentować. Na jednych z ostatnich zajęć badały „Lekki lód i ciężką wodę” obserwując różnicę w gęstości wody zamrożonej i roztopionej.


16-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Bal karnawałowy

bal 8 stycznia w naszym przedszkolu odbył się długo przez dzieci oczekiwany Bal karnawałowy. Kolorowo przebrane przedszkolaki zamieniły się dziś w księżniczki, biedronki, pszczółki, tancerki i wróżki, a także w superbohaterów, policjantów, strażaków, kapitanów, piratów oraz wiele innych postaci. Panie dziś także były nie do poznania. Pani animatorka zabrała dziś dzieci do Krainy lodu, w której królowały skoczne tańce, przeplatane rozmaitymi zabawami. Przed balem każda grupa miała okazję wykonać pamiątkowe zdjęcia. Dzisiejszy bal z pewnością będzie mile wspominanym przez dzieci wydarzeniem.
08-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Karnawał u Sówek

karnawał Karnawał trwa. W oczekiwaniu na bal, który w naszym przedszkolu odbędzie się 8 stycznia Sówki własnoręcznie przygotowały maski karnawałowe. Doskonale się przy tym bawiły. Efekty ich pracy można podziwiać w galerii zdjęć.
02-01-2020 / Anna Janczak-Prugar