Aktualności

Pomagamy zwierzętom w schronisku

p Pomoc zwierzętom znajdującym się w schronisku, w tym szczególnym okresie, jest niezwykle ważna. Na początku marca prowadziliśmy zbiórkę karmy, którą dzisiaj przekazaliśmy do schroniska. Miało to się odbyć z udziałem dzieci, ale niestety nie możemy czekać, ponieważ okres zamknięcia przedszkola na pewno się przedłuży. Aby nieco wspomóc schronisko w radzeniu sobie w tej trudnej sytuacji zdecydowaliśmy się przekazać karmę właśnie teraz. Serdecznie dziękujemy za przekazaną karmę, jak zwykle mogliśmy na Państwa liczyć.
03-04-2020 / Wiesława Mądrowska

Pracujemy zdalnie

Pracujemy zdalnie Życie napisało nam scenariusz, którego jeszcze niedawno moglibyśmy się spodziewać chyba tylko w filmach. Mimo tego, że wiosenna pogoda zachęca do spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, wszyscy musimy poddać się rygorom wynikającym ze stanu epidemii. To trudne dla dorosłych, a dzieci w wieku przedszkolnym, które mają ogromną potrzebę ruchu i zabawy, nie znoszą nudy, przechodzą czas zamknięcia w domu jeszcze trudniej.
Drodzy Rodzice, zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu z Was przejęcie z dnia na dzień funkcji nauczyciela i wychowawcy, a do tego nierzadko pracownika pracującego zdalnie, jest wymagające. Dziś wiemy, że ten stan może potrwać nieco dłużej, dlatego staramy się pomóc Wam w każdy możliwy sposób. Regularnie kontaktują się z Państwem wychowawcy grup z propozycjami prac i zabaw z dziećmi. Zachęcamy do logowania się na naszą stronę internetową, codziennie znajdziecie tam Państwo aktualne informacje i wskazówki do samodzielnej pracy z dziećmi. Jeżeli macie trudności z logowaniem, to zachęcamy do kontaktu z nami w celu przywrócenia funkcji logowania. Chętnie też zamieścimy na naszej stronie oraz profilu facebookowym filmiki i zdjęcia prac i zabaw naszych dzieci. Zachęcamy do współpracy, aby w poczuciu jedności przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas. Dziękujemy Państwu za liczne miłe wiadomości! Tęsknimy za naszymi podopiecznymi i czekamy, aż wszyscy wrócimy do naszego przedszkola. Życzymy Państwu dużo cierpliwości i wytrwałości. Łączymy pozdrowienia i prosimy o to, abyście ze wszystkich sił chronili się przed koronawirusem. Tylko wspólnie uda się nam go pokonać i powrócić do pracy. Właściciel, Dyrekcja i Pracownicy Przedszkola.

31-03-2020 / Wiesława Mądrowska

Kangurki w gabinecie stomatologicznym

s W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Dzień dentysty. Z tej okazji Kangurki wybrały się do gabinetu stomatologicznego Medina-Dent Stomatologia znajdującego się w niedalekiej okolicy. Pan stomatolog pokazał dzieciom sprzęty znajdujące się w gabinecie oraz przypomniał dzieciom jak dbać o higienę jamy ustnej. Kangurki, choć niektóre z początku nieufne, wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń. Na co dzień realizujemy program profilaktyki jamy ustnej "Marchewkę zjadamy, zdrowe zęby mamy", jednak takie wycieczki są ciekawą formą uzupełnienia i utrwalenia wiedzy na ten temat.
10-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Koncert filharmoniczny w marcu

k "Kto to jest multiinstrumentalista?" - na to pytanie próbowali odpowiedzieć muzycy podczas marcowego koncertu filharmonicznego. Klarnet, flet prosty, gitara, saksofon, mini akordeon, sopiłka - to instrumenty, które towarzyszyły dzieciom podczas tej muzycznej przygody, a grał na nich JEDEN muzyk. Do tego akompaniament instrumentów perkusyjnych i keyboard oraz spora dawka dobrej zabawy.
10-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

XVI Grand Prix PRZEDSZKOLE '2020 - II Turniej

t 29 lutego odbył się II Turniej XVI Grand Prix PRZEDSZKOLE '2020, w którym nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grup: Króliczki, Tygryski i Puchatki. Najlepszym szachistą tego Turnieju okazał się po raz kolejny nasz niepokonany Adaś Oniszko, któremu serdecznie gratulujemy. Bardzo dobre wyniki osiągnęli również Jaś Gardzielik, Jaś Romanowski oraz Aleksander Korsak, którzy zajęli miejsca w pierwszej 10. Nieco dalej uplasowali się: Adaś Smoląg, Julian Jarosik, Mira Rychel, Mikołaj Czykin i Natalka Pawłowska. Dzielnie radziły sobie również nasze najmłodsze reprezentantki z grupy Puchatków: Lena Łochocka, Pola Prugar i Zosia Wojtala. Wszystkim dzieciom biorącym udział w tutnieju składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
10-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Teatrzyk "Lodowa kraina"

Pod koniec lutego odwiedzili nas aktorzy z krakowskiego teatru ze spektaklem "Lodowa kraina". Za sprawą tego interaktywnego przedstawienia dzieci mogły przenieść się do bajkowej, śnieżnej scenerii, w której wspólnie z bohaterami przeżyły zimową przygodę.
04-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

"Komputer znamy, lecz z głową go używamy"

k W ostatnim tygodniu lutego zajęcia organizowane przez nauczycielki dotyczyły istotnego tematu, jakim jest bezpieczeństwo w sieci i rozsądne korzystanie z komputera. Dzieci poprzez udział w zabawach i zadaniach nabywały wiedzę o tym, jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Temat bezpieczeństwa w sieci wydaje się być może dość trudny dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak zastosowana forma zajęć, czyli edukacja przez zabawę sprawia, że z powodzeniem mogą być one realizowane w przedszkolu.
04-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Tłusty czwartek - Puchatki w cukierni

p Czwartkowy smakowity zwyczaj podoba się wszystkim najmłodszym i z pewnością także dorosłym. W naszym przedszkolu w tym dniu pojawił się słodki posiłek w postaci własnej roboty racuchów "à la pączki". A grupa Puchatków wybrała się do cukierni, gdzie ze smakiem każdy zjadł wybranego przez siebie pączka. Tłusty Czwartek to dla przedszkolaków nie tylko okazja do łasuchowania, ale również do przypomnienia i kultywowania tradycyjnych zwyczajów.
04-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Projekt "Kosmos"

m Kolejnym tematem zajęć dydaktycznych realizowanych metodą projektu był "Kosmos". Nauczycielki wszystkich grup starały się rozbudzić w dzieciach zainteresowanie Kosmosem, w szczególności podrożami oraz pojazdami kosmicznymi, wzbogacały dziecięcy słownik o pojęcia związane z Kosmosem, kształtowały badawczą postawę dzieci, rozwijały zainteresowanie światem nowoczesnych badań i technologii oraz pogłębiały dziecięcą wiedzę o korzystaniu z urządzeń technicznych i zasadach ich działania. Oprócz zajęć z wykorzystaniem pomocy multimedialnych, dzieci wykonywały ciekawe prace techniczne i plastyczne, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, logopedycznych i matematycznych tematycznie związanych z Kosmosem.
03-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Walentynki

w Walentynki to miły akcent w ciągu całego roku. W naszym przedszkolu w tygodniu poprzedzającym Dzień Świętego Walentego zaplanowano zajęcia dotyczące wartości w życiu człowieka, takich jak dobro, przyjaźń, miłość i wzajemna pomoc. Podczas tego tygodnia działała też Walentynkowa poczta. Dzieci wrzucały do specjalnej skrzynki wcześniej przygotowane kartki, które w piątek trafiły do adresatów. W ten sposób uczymy dzieci, że czasem mały gest lub drobiazg w postaci kartki z miłym słowem potrafi sprawić drugiej osobie ogromną przyjemność.
03-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Dzień pizzy

k Na początku lutego świętowaliśmy Dzień pizzy. Wszystkie przedszkolaki z zaangażowaniem przygotowywały ciasto oraz pozostałe składniki na ich ulubiony przysmak. Potem niecierpliwie czekały na gotową pizzę i ze smakiem ją zjadły. Zajęcia kulinarne, które planujemy mniej więcej raz na miesiąc sprawiają dzieciom sporą frajdę, a przy okazji uczą je samodzielności. Zdjęcia w galeriach z poszczególnych grup.
03-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Koncert filharmoniczny w lutym

k Lutowy koncert muzyczny pokazał dzieciom,że muzyka może być kolorowa. Być może nie dosłownie, ale gitarzyści i puzonista udowodnili małym słuchaczom, że za sprawą dynamiki i frazowania wszystko można sobie wyobrazić.
02-03-2020 / Anna Janczak-Prugar

Roboty i robociki

r W związku z projektem unijnym realizowanym przez przedszkole w bieżącym roku szkolnym , pierwszy tydzień lutego upłynął w naszym przedszkolu pod hasłem „Roboty i robociki”. Zajęcia we wszystkich grupach dotyczyły robotyki, czyli nauki programowania robotów typu Ozobot, kodowania i konstruowania z klocków Lego. Poza tym przedszkolaki pogłębiały swoją wiedzę o osiągnięciach współczesnej technologii oraz wynalazkach wykorzystywanych w życiu codziennym. Dodatkowo zorganizowana została wystawa robotów wykonanych przez dzieci i rodziców z wykorzystaniem surowców wtórnych. Pomysłowość twórców zaskoczyła nas wszystkich. Na wystawie pojawiły się roboty i duże i małe, metalowe i papierowe, a nawet świecące i chodzące. Wszyscy uczestnicy wystawy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Wystawą i osiągnięciami dzieci z dziedziny kodowania i programowania chcemy pochwalić się przed Telewizją Kablową, która odwiedzi nas w środę 26 lutego. Wystawę robotów można podziwiać jeszcze do końca tego tygodnia.
25-02-2020 / Anna Janczak-Prugar

Cała Polska czyta dzieciom, a rodzice Tygryskom

c Akcja, która ma na celu popularyzowanie czytania dzieciom trwa nadal i w naszym przedszkolu od czasu do czasu goszczą kolejni rodzice. Grupie Tygrysków czytała mama Mikołaja, mama Dominiki, mama Kornelii oraz mama Vincenta. Wśród lektur znalazły się między innymi opowieści o sympatycznym Tupciu Chrupciu, Kici Koci czy o Zaplątanych. Dziękujemy serdecznie mamom za wizytę w przedszkolu i za wspólnie spędzony czas.
05-02-2020 / Anna Janczak-Prugar

Tygryski na lekcji w bibliotece

b Tygryski uczestniczyły ostatnio w lekcji w Bibliotece Publicznej, podczas której oprócz słuchania tekstu czytanego miały również miejsce zabawy z chustą animacyjną. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną o tematyce zimowej. Taka forma zajęć z pewnością zachęci najmłodszych czytelników do częstszego sięgania po książkę.
04-02-2020 / Anna Janczak-Prugar

Dzień pieczenia w grupie Tygrysków

c W grupie Tygrysków w Dniu pieczenia dzieci z małą pomocą pań wykonały owsiane ciasteczka. Była to doskonała okazja do kształtowania u dzieci samodzielności, ale również do omówienia treści dotyczących zdrowego odżywiania. Ciasteczka choć to słodycze były bardzo zdrowe. Wśród składników oprócz płatków owsianych znalazły się również suszone śliwki i mąka razowa. Wykonane własnoręcznie smakowały wyśmienicie i szybko znikały z talerza.
04-02-2020 / Anna Janczak-Prugar

Kreatywne zabawy klockami konstrukcyjnymi.

w Klocki, popularnie zwane „słomkami”, wspierają rozwój kreatywności dzieci, uczą logicznego myślenia, a przede wszystkim dają możliwość tworzenia dużych przestrzennych konstrukcji. Do klocków dołączona jest instrukcja z propozycjami budowli. Warto jednak pozwalać i zachęcać dzieci do eksperymentowania z klockami i projektowania własnych konstrukcji. Nie inaczej jest każdego poranka, kiedy dzieci młodsze i starsze mają sposobność wspólnej zabawy. Zazwyczaj klockami zaczynają bawić się dzieci starsze tworząc kompozycje według instrukcji lub własne. Dzieci młodsze chętnie naśladują starszaki i szybko dołączają do zabawy. Obserwacja dzieci w takim działaniu dostarcza wielu informacji o ich rozwoju, a także daje poczucie satysfakcji z możliwości tworzenia dzieciom warunków do wspólnej nauki przez zabawę. Taka organizacja zabaw porannych sprzyja nie tylko rozwojowi kreatywności dzieci, ale przede wszystkim adaptacji dzieci młodszych, które chętniej rozstają się z rodzicami, kiedy widzą, że w sali dzieje się coś ciekawego. W galerii zamieszczamy zdjęcia wspólnych zabaw porannych klockami konstrukcyjnymi. Można tam zobaczyć: drabinkę aż do sufitu, domek w którym można zamieszkać, lupę, pająka, pojazdy …, a przede wszystkim bardzo zaangażowanych w zabawie małych i dużych przedszkolaków.
29-01-2020 / Wiesława Mądrowska

Dzień wiedzy o pingwinach

s Zorganizowany w zeszłym tygodniu Dzień wiedzy o pingwinach był dobrą okazją do kształtowania u dzieci rozmaitych umiejętności. Zabawy proponowane w tym dniu miały na celu między innymi doskonalenie umiejętności matematycznych związanych z przeliczaniem elementów i układaniem rytmów. Dzieci uczestniczyły też w ciekawych zabawach ruchowych i wykonywały prace plastyczne oraz oglądały filmy dokumentalne o życiu pingwinów.
29-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Dzień Babci i Dziadka

s W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Rodzinne spotkania potrwają w naszym przedszkolu do czwartku 23 stycznia. Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia zdrowia, uśmiechu i wielu szczęśliwych chwil z wnukami. Przedszkolaki z każdej grupy zapraszają swoich Dziadków i swoje Babcie tym razem nie tylko na tradycyjne programy artystyczne, ale i do wspólnej zabawy. Dziadkowie mogą doświadczyć jak bawią się na co dzień w przedszkolu ich wnukowie. Dzieci wraz z paniami proponują tańce z Dziadkami i Babciami, wspólne zabawy z chustą animacyjną, zagadki i inne często zaskakujące formy zabaw. Zdjęcia w poszczególnych galeriach.
20-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Dzień Kubusia Puchatka

s W nawiązaniu do nazw grup w naszym przedszkolu, w piątek 17 stycznia obchodzony był Dzień Kubusia Puchatka. Świętowały więc wszystkie Maleństwa, Sówki, Kangurki, Puchatki, Tygryski i Króliczki. W każdej grupie zajęcia i zabawy tematycznie związane były z sympatycznym misiem i jego przyjaciółmi.
W grupie Maleństw w zajęcia i zabawy wpleciona została opowieść o urodzinach Kubusia Puchatka. Nasze najmłodsze pociechy układały puchatkowe puzzle oraz brały udział w konkurencjach z krzesełkami i balonikiem.
Sówki wybrały się do Stumilowego Lasu w towarzystwie Kubusia Puchatka, Prosiaczka i Tygryska. W tej roli niezawodne ciocie. Dzielne czterolatki uczestniczyły w zabawach ruchowych i zabawach z elementami ćwiczeń logopedycznych, układały puzzle oraz wykonały pracę plastyczną.
Kangurki również gościły w tym dniu bajkowych bohaterów (ciocia Marcelina wcieliła się dziś aż w trzy postacie), brały udział w zabawach ruchowych, układały w całość pocięty obrazek z wykorzystaniem metody I. Majchrzak, czyli Odimiennej metody nauki czytania oraz próbowały miodu - przysmaku wszystkich misiów.
Puchatki podążając za śladami pozostawionymi w całym przedszkolu przez Kubusia Puchatka, wykonały szereg zadań. W nagrodę dostały odznaki. Dzięki uprzejmości Rodziców Jasia z grupy Puchatków oraz Hani z grupy Króliczków mogły spróbować miodu prosto z pasieki na prawdziwym miodowym plastrze.
Tygryski oprócz udziału w wesołych zabawach w kole z udziałem nauczyciela, słuchały Kubusiowych opowieści i doskonaliły umiejętność wycinania podczas wykonywania masek. Dowiedziały się również skąd się bierze miód.
W grupie Króliczków natomiast Dzień Kubusia Puchatka rozpoczął się jak co dzień od zabaw z wykorzystaniem Odimiennej metody nauki czytania, którym towarzyszyli przyjaciele ze Stumilowego lasu. Pozostała część dnia zorganizowana została pod hasłem zabaw matematycznych z elementami robotyki.
20-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Styczniowy koncert muzyczny

k Tematem przewodnim styczniowego koncertu w wykonaniu artystów z Filharmonii Koszalińskiej był głos. Dzieci mogły dowiedzieć się jakie rozróżniamy głosy męskie i żeńskie oraz wypróbować jakie są możliwości głosu podczas ćwiczeń emisyjnych i dykcyjnych. W zabawy muzyczne wplecione zostały wiersze J. Tuwima "O panu Tralalińskim", " Spóźnionym słowiku" i oraz fragment wiersza J. Brzechwy o "Pchle Szachrajce". Wesołym historiom towarzyszył flet poprzeczny oraz pianino.
20-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Roboty na zajęciach u Kangurków

r W bieżącym roku szkolnym rozpoczęły się zajęcia z robotyki, czyli z nauki programowania robotów typu Ozobot. Programują nawet czterolatki. Kangurkom bardzo podobały się zabawy w układanie trasy, a potem testowanie, jak pokona ją robot. Pierwsze zajęcia wprowadzające dzieci w świat programowania były dla nich niezwykle fascynujące, zadziwiające, ale jednocześnie dały im wiele satysfakcji i radości. Kolejne zajęcia zarówno w grupie Kangurków, jak i w pozostałych grupach odbywać się będą w małych zespołach zgodnie z rozkładem tygodniowym.
16-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Zajęcia matematyczne i eksperymenty w grupie Króliczków

m Matematykę lubi chyba każdy Króliczek. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu, a ich forma jest za każdym razem inna. Pani Kamila stara się uatrakcyjnić dzieciom sposób przyswajania wiedzy i proponuje im zabawy bazujące na eksperymentach, organizuje wycieczki, przygotowuje łamigłówki. W ostatnim czasie odbyły się zajęcia, na których dzieci rozwiązywały sudoku, poznawały i segregowały monety. Podstawową metodą pracy z dziećmi w naszym przedszkolu jest zabawa oraz zajęcia matematyczne metodą E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Przykładem tych ostatnich były zajęcia "Potrafię wysłać wiadomość". Korzystając ze zbliżającego się święta dzieci przygotowały zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka, zaadresowały koperty i wybrały się na pocztę, żeby wysłać wiadomość do Dziadków. Celem zajęć było ustalenie czynności, tak by osiągnać cel, poznanie pojęć: nadawca, odbiorca, zapisanie wiadomości w czytelny sposób oraz poznanie sposobu wysyłania wiadomości pocztą.

Króliczki lubią też eksperymentować. Na jednych z ostatnich zajęć badały „Lekki lód i ciężką wodę” obserwując różnicę w gęstości wody zamrożonej i roztopionej.


16-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Bal karnawałowy

bal 8 stycznia w naszym przedszkolu odbył się długo przez dzieci oczekiwany Bal karnawałowy. Kolorowo przebrane przedszkolaki zamieniły się dziś w księżniczki, biedronki, pszczółki, tancerki i wróżki, a także w superbohaterów, policjantów, strażaków, kapitanów, piratów oraz wiele innych postaci. Panie dziś także były nie do poznania. Pani animatorka zabrała dziś dzieci do Krainy lodu, w której królowały skoczne tańce, przeplatane rozmaitymi zabawami. Przed balem każda grupa miała okazję wykonać pamiątkowe zdjęcia. Dzisiejszy bal z pewnością będzie mile wspominanym przez dzieci wydarzeniem.
08-01-2020 / Anna Janczak-Prugar

Karnawał u Sówek

karnawał Karnawał trwa. W oczekiwaniu na bal, który w naszym przedszkolu odbędzie się 8 stycznia Sówki własnoręcznie przygotowały maski karnawałowe. Doskonale się przy tym bawiły. Efekty ich pracy można podziwiać w galerii zdjęć.
02-01-2020 / Anna Janczak-Prugar